Logo Gmina Perlejewo

News

Uwaga rolnicy! Zwrot podatku akcyzowego -zmiany.

06.12.2018

 

   1 stycznia 2019 r. wchodzi w życie zmiana w ustawie o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

 

   Głównymi zmianami są:

    - zwiększenie limitu stawki zwrotu podatku akcyzowego z 86 litrów oleju napędowego na 100 litrów oleju napędowego na hektar użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu przez wnioskodawcę zwrotu akcyzy na dzień 1 lutego danego roku:
    - dodano możliwość zwrotu podatku od posiadanego bydła. Limitem stawki zwrotu podatku akcyzowego będzie 30 litrów oleju napędowego na dużą jednostkę przeliczeniową posiadanego (DJP) bydła;
    - zmieniono termin określenia stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego na rok następny z terminu do dnia 30 listopada na termin do dnia 31 grudnia.
   Aby uwzględnić zwrot podatku akcyzowego od posiadanych DJP bydła, przy składaniu wniosku o zwrot podatku akcyzowego w dotychczasowej formie należy dołączyć:

   Oświadczenie o średniej rocznej liczbie DJP bydła w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku o zwrot podatku akcyzowego. Liczbę tą ustala się jako sumę DJP w ostatnim dniu każdego miesiąca roku poprzedzającego rok złożenia wniosku podzieloną przez liczbę 12. Do obliczeń DJP bydła w odniesieniu do posiadanych sztuk bydła w ustawie zamieszczono załącznik z tabelą z współczynnikami przeliczeniowymi sztuk bydła na duże jednostki przeliczeniowe (DJP) (tabela 1).

   Dokument wydany przez kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zawierający informacje z rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych o liczbie DJP bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego w ostatnim dniu każdego miesiąca roku poprzedzającego rok złożenia wniosku o zwrot podatku akcyzowego. Dokument ten wydawany będzie na wniosek producenta rolnego.

   Dodatkową zmianą jest określenie maksymalnego limitu wydatków z budżetu państwa na zwrot podatku akcyzowego oleju napędowego do produkcji rolnej. Na rok 2019 limit ten wynosi 320 mln. zł, jednak kwota ta będzie monitorowana, aby nie nastąpiło przekroczenie limitu. W razie przekroczenia maksymalnego limitu wydatków na zwrot akcyzy planowane jest wdrożenie działań korygujących, polegających na zmniejszeniu stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w następnym roku.

 

   Więcej o zmianach na stronie Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

 

 

 

 

 

Wójt gminy zaprasza

Wójt Gminy Perlejewo przyjmuje interesantów w każdą środę w godz. 9-12. Prosimy o wcześniejsze telefoniczne potwierdzenie obecności.

 

Urząd Gminy Perlejewo

17-322 Perlejewo
tel./fax 85 657-85-15
e-mail:ug@perlejewo.pl 

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

marzec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.