News
Gminna mapa zagrożeń
28.06.2016
Propozycje i wnioski zgłaszane podczas konsultacji społecznych przeprowadzonych na terenie gminy Perlejewo, oraz miejsca, które wymagają częstszego nadzoru ze strony patroli policji w gminie Perlejewo, są następujące:
- Kobyla, latem – szybka jazda samochodami, nocne hałasy młodzieży, picie alkoholu, głośna muzyka.
- Perlejewo, rejon przedszkola i szkoły, wieczorami – zaśmiecanie, szybka jazda,
- droga Miodusy Dworaki - Miodusy Inochy, wieczorami – zaśmiecanie,
- Pełch, popołudniami – jazda pod wpływem alkoholu,
- Perlejewo, okres wakacji – brawurowa jazda,
- przystanki autobusowe, wieczorami – wandalizm, zaczepianie przez nietrzeźwe osoby,
- Leszczka Duża, stacja paliw, wieczorem – brawurowa jazda,
Wkrótce miejsce te mają być naniesione na wirtualną mapę powiatu siemiatyckiego.
Mapy zagrożeń wszystkich gmin powiatu siemiatyckego znajdują się tutaj.
MAPA ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA: Określenie skali i rodzaju zagrożeń występujących na danym obszarze, a także racjonalne rozmieszczenie struktur terenowych Policji oraz kierowanie sił i środków w miejsca, gdzie potrzebne jest zwiększenie bezpieczeństwa, to główne założenia prowadzonych od początku lutego konsultacji społecznych. Ich rezultatem ma być stworzenie podlaskiej „Mapy zagrożeń bezpieczeństwa”, która pozwoli na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w miejscach wskazanych przez mieszkańców regionu. Budowa takiej „mapy” opiera się głównie na opiniach społeczeństwa, danych Policji, ale również na zaangażowaniu w tą inicjatywę organizacji pozarządowych, wojewodów i lokalnych samorządów. Mapa ma zawierać informacje m.in. o przestępstwach pospolitych i kryminalnych (m.in. bójki, pobicia, zabójstwa, kradzieże) oraz drogowych. Dodatkowo uwzględnione zostaną w niej również wybrane kategorie przestępstw gospodarczych i narkotykowych.
Podlascy policjanci od początku lutego przeprowadzili 249 debat społecznych na terenie całego województwa, w których uczestniczyło ponad 7,5 tys. mieszkańców Podlasia. Uczestnicy tych spotkań szczególną uwagę zwracali na potrzebę przywrócenia zlikwidowanych i tworzenia nowych jednostek Policji. Równie ważnym elementem większości konsultacji było bezpieczeństwo w ruchu drogowym i poprawa wpływającej na nie infrastruktury drogowej. Mieszkańcy województwa mówili również o drobniejszych, aczkolwiek nie mniej ważnych, bo mocno uciążliwych społecznie, wykroczeniach tzw. porządkowych, związanych szczególnie z zapewnieniem spokoju i utrzymaniem czystości w najbliższej okolicy. Natomiast jako miejsca wymagające częstego nadzoru ze strony Policji niejednokrotnie wymieniane były rejony szkół, parki i miejsca, gdzie gromadzi się młodzież. Teraz wszystkie te informacje, spostrzeżenia oraz uwagi są wnikliwie analizowane, czego rezultatem ma być powstanie podlaskiej „Mapy zagrożeń bezpieczeństwa” (www.podlaska.policja.gov.pl).