Logo Gmina Perlejewo

News

News zdjęcie id 1582

Zapusty w skansenie

06.02.2024

Marszałek Województwa Podlaskiego i Dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej zapraszają na ,,Zapusty w skansenie'' w najbliższą niedzielę - 11 lutego 2024 r. w godzinach 11.00 - 15.00 w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie.

To będzie niepowtarzalna okazja, żeby poczuć atmosferę karnawału na podlaskiej wsi. Takiego jak przed laty - z korowodem przebierańców, obrzędami towarzyszącymi ostatkom, z pączkami, faworkami, muzyką i tańcami.

Jak dawniej wyglądały zapusty na podlaskiej wsi? Kolorowo i radośnie! Najbardziej charakterystycznym zwyczajem karnawałowym zawsze było przebieranie się.  Przebranie miało rozśmieszać i przenosić wszystkich biorących udział w zabawie do innej, magicznej rzeczywistości. Ludzie przebierali się nie tylko za zwierzęta, ale też postacie „nie z tego świata”, jak diabeł, anioł czy śmierć. Czasem mężczyźni udawali kobiety i odwrotnie. Przebierańcy chodzili od domu do domu, domagając się poczęstunku. Zabawa kończyła się w karczmie wspólnym biesiadowaniem i tańcami.

Na „Zapustach w Skansenie” też można będzie podziwiać korowód przebierańców, a do tańca zagra Kapela Braci Rejwów. Będą warsztaty tańców tradycyjnych, warsztaty wykonywania masek karnawałowych, warsztaty  smażenia faworków i degustacja zapustnych słodkości.To też tradycja! Tłuste smakołyki pozwalały najeść do syta przed czterdziestodniowym postem.

Przez cały czas trwania imprezy można będzie zwiedzać wystawy we dworze z Bobry Wielkiej, a chętni, którzy przyjdą z własnym koszyczkiem, będą mogli spędzić czas przy ognisku.

Wstęp bezpłatny

W programie:

- warsztaty wykonywania masek karnawałowych;

- warsztaty skręcania faworków;

- warsztaty tańców tradycyjnych dla rodzin;

- zwiedzanie wystaw stałych we Dworze z Bobry Wielkiej;

- przemarsz korowodu przebierańców i maszkar zapustnych;

- degustacja faworków i pączków;

- potańcówka z Kapelą Braci Rejwów;

- ognisko (prowiant własny).

Wójt gminy zaprasza

Wójt Gminy Perlejewo przyjmuje interesantów w każdą środę w godz. 9-12. Prosimy o wcześniejsze telefoniczne potwierdzenie obecności.

 

Urząd Gminy Perlejewo

17-322 Perlejewo
tel./fax 85 657-85-15
e-mail:ug@perlejewo.pl 

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

marzec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.