Logo Gmina Perlejewo

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 27320
W sumie: 27320

News

News zdjęcie id 1306

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

15.11.2022

13 listopada 2022 r. w Gminie Perlejewo odbyły się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Organizatorami wydarzenia pod nazwą: „Droga ku odzyskaniu niepodległości – historia i tradycje Gminy Perlejewo” było Stowarzyszenie KOBYLA 560 wraz z Gminą Perlejewo oraz lokalnymi Partnerami. Wydarzenie odbyło się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego i zostało dofinansowane przez Województwo Podlaskie.

W niedzielę uroczystości rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Perlejewie. Ksiądz proboszcz, Krzysztof Janowic, rozpoczął liturgię słowami XII Pieśni Jana Kochanowskiego:

„A jeśli komu droga otwarta do nieba,

Tym, co służą ojczyźnie. Wątpić nie potrzeba (…)”

Następnie przedstawiciele władz i instytucji, w towarzystwie pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych oddali hołd bohaterom, składając kwiaty i zapalając znicze na Pomniku Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego na Cmentarzu Parafialnym w Perlejewie.

Niezwykle ważnym i uroczystym punktem programu było podniesienie flagi państwowej na maszt przy rondzie w Perlejewie, centralnym miejscu gminy. Pierwszego podniesienia flagi na maszt w Perlejewie, przy dumnym wtórze czterech zwrotek Hymnu Państwowego RP, dokonał poczet flagowy składający się z druhów OSP z Twarogów Lackich, w asyście pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Perlejewo, przedstawicieli Parlamentu RP, władz samorządowych, stowarzyszeń oraz mieszkańców.  Flaga wraz z masztem została ufundowana w ramach projektu „Pod biało-czerwoną”, realizowanego pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Celem projektu jest zjednoczenie naszego kraju i jego mieszkańców, zachęcenie do patriotycznych postaw i dumy z bycia Polakami.

Obchody kontynuowano w Świetlicy Wiejskiej w Perlejewie. Uroczystego otwarcia IV Międzypokoleniowego Koncertu Pieśni Patriotycznej dokonała Pani Ewa Sulejczak – przedstawicielka Stowarzyszenia Kobyla 560. Następnie głos zabrał Pan Jakub Wierzbicki – Wójt Gminy Perlejewo, wyrażając wielkie uznanie dla wszystkich organizacji i instytucji, które zaangażowały się w organizację obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Perlejewo. Obecny na koncercie Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Jacek Bogucki zaznaczył, że podczas lokalnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości „jest za co dziękować, ponieważ z każdej wsi ktoś poszedł odzyskiwać Niepodległość, a w 1920 roku bronić Polski”. Natomiast Starosta Siemiatycki, Pan Marek Bobel, wyraził uznanie, że obchody z okazji 11 listopada w naszej gminie są zawsze dostojne, uroczyste i pełne szacunku dla Bohaterów. Głos zabrał również Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego, Pan Jerzy Leszczyński, który zaznaczył, że o Niepodległą Polskę walczyły pokolenia naszych przodków, ale należy pamiętać, że wolność nie jest dana raz na zawsze, o czym przypomina nam sytuacja na Ukrainie.

Następnie odczytano listy skierowane do uczestników od Pana Artura Kosickiego Marszałka Województwa Podlaskiego, który udzielił Honorowego Patronatu obchodom w Perlejewie, od Pana Dariusza Piontkowskiego Posła na Sejm i Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki oraz od Jarosława Zielińskiego Posła na Sejm RP.

Na sali obecni byli m.in.: Jacek Bogucki – Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Marek Bobel – Starosta Powiatu Siemiatyckiego, Sylwester Zgierun – Wicestarosta Powiatu Siemiatyckiego, Bożena Bujno – Radna Powiatu Siemiatyckiego, Jerzy Leszczyński - Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego, Grzegorz Leszczyński - Prezes Podlaskiej Izby Rolniczej, Bogdan Radziszewski - Przewodniczący Rady Gminy Perlejewo, Łukasz Leszczyński – Wiceprzewodniczący Gminy Perlejewo oraz przedstawiciele Rady Gminy Perlejewo, ks. Krzysztof Janowic, Aneta Leszczyńska – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Perlejewie oraz przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, Klubu Malucha, Klubów Seniora, Kół Gospodyń Wiejskich, Ochotniczych Straży Pożarnych, stowarzyszeń  oraz mieszkańcy gminy.

Uwieńczeniem uroczystości był IV Międzypokoleniowy Koncert Pieśni Patriotycznej rozpoczęty przez młodzież z klas VIII oraz Chór Szkoły Podstawowej w Perlejewie niezwykle piękną i wzruszającą akademią, której hasłem przewodnim było „11 listopada 1918. Niepodległość – trudne słowo”.

Swoim występem zachwycili również seniorzy z Klubu Seniora w Perlejewie, którzy wykonali tradycyjne pieśni patriotyczne i legionowe.

Niezwykłym spektaklem „Historia Polski. Piosenka pisana” oczarował publiczność Chór Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Muzycznej I stopnia im. Wojciecha Kilara  w Siemiatyczach WOKALIZA.

Kierownikiem artystycznym koncertu był Pan Łukasz Kraujutowicz.

Pięknym akcentem wspólnego zaangażowania w organizację wydarzenia były biało-czerwone przypinki, które wykonały dla wszystkich uczestników spotkania, panie z Klubu Malucha oraz Biblioteki Publicznej.

Stowarzyszenie KOBYLA 560 przygotowało mini wystawę fotograficzną "Droga ku niepodległości - historia i tradycje Gminy Perlejewo", którą po koncercie można obejrzeć w Bibliotece Publicznej.

W trakcie spotkania można było rozsmakować się w regionalnych słodkich specjałach przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Czarkówki, Osnówki Wyręby, Grannego a także przez Kluby Seniora z Perlejewa i Kobyli.

Koncert prowadziła Pani Izabela Wierzbicka - Wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Perlejewie. Na zakończenie szczególne podziękowania za organizację obchodów Narodowego Święta Niepodległości pod hasłem „Droga ku odzyskaniu niepodległości – historia i tradycje Gminy Perlejewo” dofinansowanych przez Województwo Podlaskie, skierowała do:

 • Marszałka Województwa Podlaskiego za udzielenie Honorowego Patronatu,
 • Stowarzyszenia KOBYLA 560 za trud organizacji,
 • Wójta Gminy Perlejewo za wsparcie i zaufanie,
 • Senatora RP, Starosty Powiatu Siemiatyckiego i Gości za wspólne świętowanie,
 • ks. Proboszcza Parafii Perlejewo za sprawowanie Mszy Św. w intencji Ojczyzny,
 • druhów OSP z Gminy Perlejewo za poczet flagowy i poczty sztandarowe,
 • Pani Dyrektor, uczniów, nauczycieli, pracowników Szkoły Podstawowej w Perlejewie za piękny występ artystyczny,
 • Pracowników Urzędu Gminy Perlejewo za nieocenioną pomoc w organizacji,
 • Seniorom z Klubu Seniora w Perlejewie oraz z Klubu Seniora w Kobyli,
 • Koła Gospodyń Wiejskich Czarkówka, która koordynowała przygotowania słodkiego poczęstunku „Smaki Podlasia” a także KGW Osnówka Wyręby oraz Granne,
 • Klubu Malucha i Biblioteki Publicznej za biało-czerwone przypinki, które z dumą nosiliśmy na sercu.

Przesłaniem pozostającym w naszych sercach po IV Koncercie Pieśni Patriotycznej będą słowa wyśpiewane przez dzieci Szkoły Podstawowej w Perlejewie:

„Tak poznałam, zrozumiałam słowa najważniejsze

Niepodległość znaczy wolność, słowa najpiękniejsze”.

 

Zapraszamy do obejrzenia relacji z obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Perlejewo w TVP 3 Białystok: https://bialystok.tvp.pl/64499432/hold-lokalnym-bohaterom

Nasza wideorelacja zostanie zamieszczona na stronie wkrótce.

 

 

 

 

 

Zdjęcia: Radziszewscy Fotografia

 

Wójt gminy zaprasza

Wójt Gminy Perlejewo przyjmuje interesantów w każdą środę w godz. 9-12. Prosimy o wcześniejsze telefoniczne potwierdzenie obecności.

 

Urząd Gminy Perlejewo

17-322 Perlejewo
tel./fax 85 657-85-15
e-mail:ug@perlejewo.pl 

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

lipiec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

 • :
 • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.