Ochrona środowiska
Wycinka drzew
Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 1) ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2023 r., poz. 1336) zasadą jest, że usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości lub jej części może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia wydanego na wniosek posiadacza nieruchomości – za zgodą właściciela tej nieruchomości.
Kiedy nie potrzeba zezwolenia na wycięcie drzewa?
Nie potrzeba zezwolenia na usunięcie:
drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm od ziemi nie przekracza:
- 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego;
- 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
- 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew oraz krzewów rosnących na działce będącej własnością osoby fizycznej usuwanych na cele niezwiązanie z prowadzeniem działalności gospodarczej;
- krzewu albo krzewów rosnących w skupisku, jeśli zajmują powierzchnię mniejszą niż 25 m2
- drzew lub krzewów owocowych – chyba, że znajdują się one terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków lub na terenach zieleni. W takim przypadku trzeba starać się o zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu;
- krzewów na terenach pokrytych roślinnością pełniącą funkcje ozdobne, urządzoną pod względem rozmieszczenia i doboru gatunków posadzonych roślin. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy krzewy te znajdują się w pasie drogowym drogi publicznej, na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz na terenach zieleni. Wtedy potrzebne jest zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu;
- drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego;
- drzew lub krzewów należących do inwazyjnych gatunków obcych (IGO) stwarzających zagrożenie dla Unii lub IGO stwarzających zagrożenie dla Polski;
- drzew lub krzewów na plantacjach lub w lasach – w rozumieniu ustawy z 28 września 1991 r. o lasach;
- drzew lub krzewów z obszaru parku narodowego lub rezerwatu przyrody nieobjętego ochroną krajobrazową;
- drzew lub krzewów złamanych lub przewróconych;
- drzew lub krzewów związanych z funkcjonowaniem ogrodów botanicznych lub zoologicznych;
- drzew lub krzewów usuwanych w ramach zadań wynikających z planu ochrony lub zadań ochronnych parku narodowego lub rezerwatu przyrody, planu ochrony parku krajobrazowego, albo planu zadań ochronnych lub planu ochrony dla obszaru Natura 2000.
Jaka opłata za usunięcie drzewa?
Za usuwanie drzewa należna jest gminie opłata. Zależy ona od obwodu pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm i stawki opłaty. ustala się ją mnożąc liczbę cm obwodu pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm oraz stawkę opłaty.
Nie nalicza się opłat za usunięcie drzew, które nie wymagają:
-zezwolenia;
-zagrażają bezpieczeństwu ludzi lub mienia w istniejących obiektach budowlanych czy też bezpieczeństwu ruchu drogowego lub kolejowego;
-które obumarły lub nie rokują szansy na przeżycie, z przyczyn niezależnych od posiadacza nieruchomości.
Zgłoszenie usunięcia drzewa. Kiedy?
W niektórych jednak sytuacjach – mimo, że drzewo jest nasze, bo rośnie na naszej posesji i nie zamierzamy go sprzedawać - konieczne będzie zgłoszenie zamiaru usunięcia drzew do gminy.
Jeżeli drzewo ma więcej centymetrów w obwodzie pnia niż wskazują to powyższe przepisy, planowaną wycinkę należy zgłosić do gminy. Urząd w ciągu 21 dni przeprowadzi oględziny i sporządzi protokół.
W ciągu kolejnych 14 dni sprawdzi czy nie ma przeciwwskazań do wycięcia rośliny, np. nieruchomość będzie wpisana do rejestru zabytków lub teren będzie przeznaczony w miejscowym planie zagospodarowania na zieleń. Jeżeli po 14 dniach nie ma odpowiedzi nie ma przeciwwskazań do wycinki.
Wycinka drzew i krzewów w okresie lęgowym ptaków. Czy jest możliwa? Kiedy kończy się okres lęgowy ptaków?
Usuwanie drzew i krzewów w okresie wiosenno-letnim najprawdopodobniej będzie się wiązać z naruszeniem zakazów w stosunku do gatunków ptaków: zakazu niszczenia schronień oraz zakazu umyślnego płoszenia lub niepokojenia w okresie lęgowym w miejscach rozrodu lub wychowu młodych. Wynika to z powszechnej obecności ptaków w koronach drzew i w krzewach. Należy mieć także na uwadze, że w przypadku drzewa w pełnym ulistnieniu, stwierdzenie na nim gniazd ptasich może być utrudnione.
Z powyższych względów zaleca się przeprowadzanie wycinki drzew i krzewów w okresie jesienno-zimowym, tj. od 15 października do końca lutego.
Jeżeli usunięcie drzewa lub krzewu nie spowoduje naruszenia zakazów wobec gatunków chronionych, mogą one być usunięte także w okresie lęgowym większości gatunków ptaków, tj. od 1 marca do 15 października.